Vyhledávání


Kontakt

Beatlemaniaci

E-mail: beatlemaniaci@seznam.cz

Úvodní stránka

O NÁS

14.05.2010 23:38

Sir Frankie Crisp and the Friars.....George po Italsku

28.07.2010 16:23

Další z velmi zajímavých kapel Beatleweeku 2008 přijela do Liverpoolu z Itálie. Vznikla na jaře 2005 z nápadu Francesca de Totara, tehdejšího člena akustického tria For You Blue, nahrát album na počest George Harrisona s názvem A Gardener´s Songs. Album bylo zveřejněno na internetu a mělo veliký úspěch mezi Georgovými fanoušky. Slyšela ho i italská dívka Jude, která v té době studovala na universitě v Liverpoolu a upozornila na zajímavou skupinu organizátory Beatles Festivalu. V roce 2006 byli Sir Frankie Crisp and The Friars pozváni k účinkování na Beatleweeku. Během pěti dnů tu zahráli devět koncertů v Cavern Clubu, Cavern Pubu, Cromptons baru a hotelu Adelphi.. Po návratu z úspěšného vystoupení v Liverpoolu skupina nahrála své druhé tribute Harrison album s názvem Ballads of Sir Frankie Crisp.

V prosinci 2007zahráli v Nevianu na koncertu na počest George s názvem LIVE....in The Material World.

Na sedmi koncertech v rámci Beatleweeku 2008 představili svůj klasický repertoár, skládající se z tvorby George Harrisona z období Beatles i jeho sólové kariéry. Vrcholem byl samozřejmě koncert „Solo Years“ v hotelu Adelphi, kde kapela přednesla písně z jeho posledního alba Brainwashed.

Zajímavé bylo i vystoupení Travelling Wilburys concert, na kterém zazněly písně z doby spolupráce George Harrisona s Bobem Dylanem, Tomem Pettym, Royem Orbisonem a Jeffem Lynnem.

Kapela vystoupila v srpnu 2009 na Koncertu pro George v liverpoolské St. George Hall, a v roce   2010 na největším Beatles festivalu Abbey Road On The River (AROTR) ve Washingtonu. Kromě toho pilně koncertuje doma v Itálii.

V roce 2009 vydala své další album Ohnothemagen a na podzim roku 2010 své ( podle mě nejlepší) autorské CD It Is Five O´Clock.

Sir Frankie Crisp hraje ve složení:Francesco de Totaro( kytara, zpěv), Mario Manfreda( sólová kytara, vokály), Dario Ancona ( basová kytara, klávesy, zpěv) a Paolo Provenzano ( bicí, zpěv)

 

Pravidelná linka Praha – Brindisi

(z klubového fanzinu Beatlemánie) 

 

Sir Frank Crisp,( 1843-1919) první baronet, byl anglický právník. V roce 1895 koupil rozlehlou usedlost s názvem Friar Park v Henley nad Temží. Na svých pozemcích vytvořil velkolepé zahrady, které zpřístupnil veřejnosti. Ta tu mohla zhlédnout i mnohé bizarnosti, jimž dominovala šestimetrová replika Matterhornu.

V roce 1970 si dům koupil jiný vášnivý zahradník-George Harrison.   Z úcty k Siru Frankiemu nechal dům i pozemky v původním stavu. George často zmiňoval, že je především zahradníkem a pak teprve hudebníkem. Práci na zahradě miloval a věnoval se jí intenzivně až do konce svého života. Předchozímu majiteli Friar Parku George věnoval píseň ze svého nejlepšího alba All Thing Must Pass s názvem The Ballad of Sir Frankie Crisp .

V  jihoitalském přímořském městečku Brindisi se v roce 2001 dalo dohromady pár hudebníků, kteří bezvýhradně obdivují George Harrisona a jeho hudbu. Sira Frankieho by jistě nikdy nenapadlo, že jeho jméno jednou bude součástí názvu rockové kapely. 

Sir Frankie Crisp and The Friars vznikli v roce 2005. Její lídr Francesco de Totaro a kytarista Mario Manfreda byli spoluhráči z akustického tria For You Blue, které v letech 2001-2004 odehrálo mnoho a The Beatles tribute koncertů po celé Itálii. Trio nahrálo album s názvem A Gardener´s Songs na počest George Harrisona. Album bylo zveřejněno na internetu a mělo velký úspěch mezi Georgovými fanoušky. Slyšela ho i italská dívka Jude, která v té době studovala v Liverpoolu. Upozornila na zajímavou skupinu organizátory Beatles Festivalu . V roce 2006 byli Sir Frankie Crisp and The Friars pozváni k účinkování na Beatleweeku. Po návratu z úspěšného vystoupení v Liverpoolu nahrála skupina své druhé album Ballads of Sir Frankie Crisp. Kapela zahrála na festivalu ještě v následujících dvou letech. Na začátku srpna loňského roku se konal v liverpoolském St. George Hall (jak příznačné!) velký koncert na počest George Harrisona. K účinkování byli přizváni také Sir Frankie Crisp and The Friars . K lítosti fanoušků už se ale skupina koncem srpna do Liverpoolu nevrátila a loňský Beatleweek vynechala. Své fandy naopak potěšili vydáním dalšího alba Ohnothemagen.

Sir Frankie Crisp and The Friars hrají ve složení: Francesco de Totaro (kytara, zpěv), Mario Manfreda(sólová kytara, zpěv), Dario Ancona( baskytara), Paolo Provenzaro( bicí). Skupina si již vydobyla svou pozici mezi Beatles revivalovými kapelami, a i do budoucna s nimi jistě organizátoři Beatleweeku počítají. Když pro nic jiného, tak pro nádherná, podmanivá kytarová sóla Maria Manfreda, která tolik připomínají George….

Francesco de Totaro mi věnoval svůj čas a odpověděl mi na pár otázek:

 

Beatlemánie: Francesco, co je nového od té doby, co jsme si spolu naposledy povídali?

Francesco: Ano, máme dvě důležité novinky. Tou první je, že brzy vyjde naše nové původní album „It´s Five O´clock, které je věnováno Georgovi a The Beatles. Druhou úžasnou věcí je, že v září jedeme poprvé zahrát   na festivalu Abbey Road On The River, který se koná ve Washingtonu DC.

B: Připravili jste si do Washingtonu něco speciálního? Znáte některé z kapel, které také na AROTR vystoupí?

Francesco: Zahrajeme písně z Georgovy sólové dráhy. Zároveň hodláme představit i své vlastní nové písně. Abych pravdu řekl, ani nevíme kolik koncertů budeme hrát. Známe jen pár kapel, All You Need Is Love , Itchycoo Park, Hal Bruce….

B: Hrajete výhradně písně George Harrisona, proč právě on?

Francesco: Především proto, že jeho hudba je opravdu výjimečná a spirituální. Není mnoho kapel hrajících jen jeho písně, a je to cool být originální…..ale hlavním důvodem je to, že George byl vskutku skvělý! Byl odjakživa můj nejoblíbenější Beatle.

B: Ztotožňuješ se také s východní filozofií, jako George?

Francesco: Osobně se s ní zcela neztotožňuji, ale ohromuje mě. Mohu ale říci, že Georgovy písně s náboženskou tématikou ovlivňují moje životní postoje .

B: Láká tě podívat se do Indie?

Francesco: Ano, samozřejmě bych se tam někdy v budoucnu podíval .

B: Jak vznikla vaše kapela?

Francesco: V prosinci 2001, krátce po smrti George Harrisona, jsme se já a Mario Manfreda   uspořádali koncert na jeho počest….ten byl velmi dobře přijat, a my se rozhodli, že budeme pokračovat.

B: Poprvé jste hráli na Beatleweeku 2006. Jak to bylo s pozváním? Slyšela jsem o dívce jménem Jude- byla to vaše známá?

Francesco: Jude? Byla to italská studentka v Liverpoolu. Přišla na nás náhodou na internetu a požádala nás o naše CD….pak ho vzala a odnesla do kanceláře Cavern City Tour- a tak to všechno začalo.

B: Loni jste v Liverpoolu hráli na speciálním koncertu pro George, ale pak jsme vás postrádali na BW. Proč jste nepřijeli?

Francesco: Koncert „For George 2009“ byl benefiční událostí. Pro nás to byla příležitost znovu oslavit Georgovu památku. Pozvání k následnému účinkování na BW jsme už nedostali. Stejně tak i letos. Moc nás to mrzí, protože se nám stýská po spoustě našich přátel, jako jsi ty….

B: Mohl bys nám přiblížit členy kapely?

Francesco: Já hraji na kytaru a zpívám. V civilu jsem úředníkem. Náš sólový kytarista Mario Manfreda je voják. Bubeník Paolo Provenzano je právníkem a baskytarista Dario Ancona ještě studuje.

B: Francesco, Kdo tě přivedl k hudbě Beatles?
Francesco : Byla to má matka, měla Beatles ráda a měla všechny jejich desky.

B: Jaká je tvá nejoblíbenější písnička, album?
Francesco: Give Me Love, All Thing Must Pass


B: Byli jste se někdy při vašem pobytu v Anglii podívat na Friar Park?
Francesco: No jasně, jsme skřítci z Friar Parku….ne, vážně….ačkoliv jsem tam nikdy nebyl, jako bych ho důvěrně znal….

Rozhovor vedla Marta Velartová