Beatlemaniaci
E-mail: beatlema
Respektovaný hudebník, umělec, básník, člen nejslavnější beatové kapely na světě, nejúspěšnější skladatel všech dob, držitel rekordního počtu zlatých desek, držitel MBE- Řádu Britského Imperia, v Guinessově knize rekordů uveden jako „nejúspěšnější autor největšího počtu nahrávek“, ale také tvrdý obchodník, neústupný šéf, milující otec, ochránce zvířat, věčný romantik, perfekcionista, štědrý sponzor, vlídný mentor, neúnavný muzikant, jež svým nadšením a elánem předčí o mnoho let mladší spoluhráče v kapele, majitel snad všech hudebních ocenění, která může muzikant dostat….to všechno je letošní sedmdesátník Sir Paul McCartney.
.
Nikdo, prostě NIKDO není jako on!
Při pohledu na Paula, který na svých (v posledních letech takřka každoročních) turné zvládne při koncertu s maximálním nasazením zazpívat více než 30 písní, a bez známky únavy laškuje s nadšenými diváky, mě napadá jediné: ten chlápek musel uzavřít smlouvu s Dˇáblem.
Vypadá nejméně o dvacet let mladší. Šťouralové namítnou, že je to zásluhou plastických zákroků, a budou asi mít pravdu. Ale co je to korekce víček a trocha toho liftinku? Před pár lety prodělal operaci srdce, ale to ho nijak neomezuje. Při koncertech mu navzdory věku hlas přeskočí málokdy, ačkoliv všechny písně zpívá v původní tónině. Paul nikdy nebyl velkým sportovcem, tu si zajezdí na kole, tu lehce zaběhá, ale posilovna ho neláká. A snad ji ani nepotřebuje, vždyť při koncertech vydá daleko víc energie. Když ho na vlastní oči zblízka vidíte stát na podiu, překvapí vás, jak vypadá drobně. Více než půl života je vegetariánem, žije zdravě, a občasný joint má na jeho organismus jistě příznivé účinky. Nejdůležitější ale asi bude jeho pozitivní přístup k životu, stálé hledání nového, nevyzkoušeného, spousta plánů, které ho ženou kupředu. Včetně cedéček se záznamy koncertů, a několika výběrových, vydal skoro padesát alb! Objevuje nové možnosti, zkouší vážnou hudbu, loni napsal i hudbu k baletu, letos vydal CD , na němž poprvé převažují písně jiných autorů, navíc některé jsou i více než sedmdesát let staré. Paul prostě vydal album, které by se jistě líbilo jeho otci Jamesovi. Nejmladší generaci jeho fanoušků asi výběr na CD Kisses On The Bottom neosloví. Umělec jeho formátu si to přesto může dovolit, navíc se nemusí bát jejich odlivu.
Ani nespočítám v kolika hollywoodských trhácích zazněly Paulovy písně. Moulin Rouge, Jmenuji se Sam, Across the Universe, Dům u jezera,….byly jich desítky. Jeho slavnou bondovskou Live and Let Die při koncertech dodnes provází úžasná pyrotechnická show. Dostal za ni i nominaci na Oscara. Za píseň Vanilla Sky ze stejnojmenného filmu byl nominován podruhé.
A když už jsme v Hollywoodu, Paul se 9. února tohoto roku konečně dočkal i své hvězdy na Chodníku slávy. Takže teď už jsou všichni čtyři Beatles zase spolu, i když jen na dláždění před budovou Capitol Records v Los Angeles.
Jméno McCartney bude i součástí Letních olympijských her v Londýně letos v červenci. Kromě toho, že Paul bude jedním z hlavních účinkujících zahajovacího ceremoniálu, jeho dcera Stella navrhla oblečení pro britské olympioniky.
All You Need Is Love
Paul vyrůstal obklopen velkou a všeobjímající rodinou, a po smrti matky se o něho a bratra staral otec, za vydatné pomoci armády tetiček. I díky tomu je z něj milující otec a manžel. Rodina je pro něj vždy na prvním místě. Neváhá přerušit turné a letět přes půl světa, aby se mohl zúčastnit módní přehlídky své úspěšné dcery Stelly, výstavy fotografií nejstarší Mary, či stihnout koncert svého jediného syna Jamese, pořádaný kdesi v londýnském pubu.
Když si Paul bral v roce 1969 Lindu, stejně jako mnohé další fanynky, jsem to obrečela . Přestože to na začátku tak nevypadalo ( rozvedená Američanka s dítětem si pro sebe zabrala nejkrásnějšího svobodného mládence na světě, a navíc si neholí nohy, jaký skandál!!) byla pro Paula tou pravou. Byli spolu stále, kromě pár dní, které Paul strávil v japonském vězení kvůli pytlíku marihuany, nalezeném v jeho zavazadle při příletu na tokijské letiště. Nebýt rakoviny, byli by jistě spolu dodnes. Paul se po Lindině smrti v roce 1998 na čas uzavřel. Prakticky jen přežíval, takže jeho děti se spolu domluvily, že s ním stále bude některý z nich, aby otec nezůstal ani chvíli sám. Po pár měsících ho vrátila do života hudba. Vydal nové album Run Devil Run, na kterém najdeme většinou rock´n ´rollové pecky z 50-60 let, Říká se, že je to svým způsobem možná nejautobiografičtější Paulovo album.
A potom potkal Heather. Pravý opak Lindy. A věčný romantik se pobláznil do jejích modrých očí, ve kterých všichni, včetně jeho dětí, okamžitě poznali faleš a touhu po penězích. Jen Paul ne. Autor těch nejkrásnějších milostných balad na světě byl znovu
zamilovaný. Dokonce trval na tom, že spolu nesepíšou předmanželskou smlouvu. Pohádka se však nekonala, a Heather během nechutných rozvodových tahanic v roce 2008 Paula pěkně oškubala. Přestože se Paulově šikovné advokátce ve finále podařilo o dost snížit částku , kterou požadovala druhá strana, vyšel z toho všeho o 24 milionů liber chudší. Jediné plus tohoto svazku je pro Paula dcera Beatrice.
Nancy Shevell je ale jiná liga. Na rozdíl od Heather stojí vždy trochu v pozadí, a nechává Paula, aby si sám užíval přízeň fanoušků, kamkoliv se hnou. Je velmi milá, hezká, sympatická. Nehrozí ani, že by Paula připravila o peníze (ano, náš romantik zase odmítl předmanželskou smlouvu), má dost svých. A Paul vedle ní opět září štěstím. Jsem si jistá, že na jeho mladistvém vzhledu se podepsala i láska. Protože, ruku na srdce, láska je to, co všichni potřebujeme!
Fanoušci
Paul, fanoušky láskyplně přezdívaný Macca, je ochoten pro ně udělat ledacos. V poslední době se na zádech, ramenech, či pažích šťastlivců, jejichž počet již určitě přesáhl stovku, objevil vytetovaný Paulův podpis. Tuto doživotní připomínku obrovského zážitku poskytuje Paul některému z fandů při každém svém koncertu- stačí vymyslet tu nejoriginálnější žádost a stát co nejblíž podia, aby si ji mohl přečíst . O Audrey McCoombs, která tohle tetovací šílenství rozjela, jste mohli číst v jednom z předešlých fanzinů.
Jednou z věrných Paulových fanynek je Dani Calder, úžasná dívka ze Skotska, se kterou jsem se setkala při loňském koncertu v Miláně. Přijela právě vlakem z Bologne, kde Paul den předtím vystupoval. Dani loni brázdila celou Evropu a byla stále Paulovi v patách. Jak se mi svěřila, dodnes viděla 39 koncertů v Evropě , USA a Kanadě. Paul už ji registruje, protože se jí většinou podaří dostat se do první řady, odkud mává velkou skotskou vlajkou. Dani má na rameni tetování ve tvaru loga Wings , kterého si při jedné z příležitostí Paul všiml, a dotykem zkontroloval, že není jen namalované. Také se mi pochlubila zážitkem po British Awards v roce 2006 . Jako jediná stála tehdy u zadního vchodu, kudy projíždělo jeho auto. Paul nařídil řidiči zastavit, stáhl okénko, zavolal na ni a podepsal jí album Ram.
Obchodník
Paul je jedním z nejbohatších Britů Jeho majetek činí přibližně 380 milionů liber. Vlastní domy v Londýně, New Yorku, Los Angeles, ranč v Arizoně, farmu ve Skotsku. A i nadále zůstává tvrdým obchodníkem. Spolupráce s ním asi vyžaduje velkou dávku trpělivosti a tolerance, která jistě pramení i z bezmezného obdivu k jeho osobě.. Jeho partneři a kolegové musí občas skousnout hořkou pilulku. Paul ostatně přiznává, že „ umí být úplně hrozný“ protože je perfekcionista, který „ ví, jak chce věci mít, a rozzlobí se, když se neudělají správně“ Je zvyklý, že má hlavní slovo, protože je Šéf. Říká se, že pokud jde o peníze,nezná bratra. Své by o tom mohl vyprávět bývalý spoluhráč z Wings, Denny Laine. Prodal Paulovi veškerá práva k všem písním, které složil pro Wings, včetně Mull Of Kintyre ( na jejímž vzniku se podílel), za což získal směšných 90 000 liber. Částku, kterou jen Mull Of Kintyre Paulovi vydělá za rok. Denny si mohl škodolibě mnout ruce, když Michael Jackson v roce 1984 Paula podfoukl, a skoupil vysílací práva na 251 skladeb Beatles,včetně Yesterday ( na níž je Paul speciálně háklivý, jakožto jedinou skladbu, na které se nepodílel John) Na druhé straně je Paul majitelem vydavatelských práv například muzikálů A Chorus Line, nebo Pomáda, písní Buddy Hollyho, Carla Perkinse ,nebo také nejzpívavější písně všech dob: Happy Birthday. Paul ale tvrdí, že peníze jsou pro něho až na druhém místě. Jak říká : „…nic to neznamená, je to jen šňůra nul.“ A teď si vyberte…
LIPA
V roce 1990 se Paul rozhodl pomoci liverpoolské umělecké škole, kterou jako chlapec navštěvoval.. Zásadním důvodem byla pro něj její chátrající budova. Jak Paul řekl: „Když jsem viděl jaké opuštěné a zchátralé místo se stalo z mé staré školy, chtěl jsem ji zachránit“V té době George Martin seznámil Paula s developerem Markem Featherstonem-Wittym, který chtěl investovat do výstavby nějaké školy. Celý boj o záchranu Institutu trval 6 let.Witty říká : „Často to bylo velmi těžké, ale Paul mi pokaždé říkal: kdyby to bylo lehké, mohl by to dělat kdokoli“. Projekt byl nastartován díky Paulově finanční injekci ve výši milionu liber. Následovali ho další- od liverpoolských žáků a studentů, z nichž mnozí poslali třeba jen pár pencí, až např.po firmu Grundig. Také se připojilo mnoho celebrit v čele s anglickou královnou Alžbětou II. Nakonec se celkové náklady vyšplhaly na 20 milionů liber.
Prvních 200 studentů, vybraných ze záplavy žadatelů z celého světa, začalo své tříleté studium v lednu 1996.
Nebudu zmiňovat ta známá fakta o tom, jak kdysi v červenci 1957 potkal Paul Johna, a ten ho vzal do kapely, a Paul přivedl George, a společně s Petem a Stuem odjeli do Hamburku. Jako celoživotní fanynka Beatles, a především Paula, myslím na to, co pro mě vždy znamenal, a jak ovlivnil můj život. Je mi blízký jako by byl členem mojí rodiny. Je jedním z nejdůležitějších mužů mého života, ať už to zní jakkoli. Jeho hudba mi přinesla tolik radosti! Jeho písně se mi nikdy neoposlouchají! Není tu nikdo jiný, kvůli komu bych absolvovala nervydrásající klubáckou autobusovou výpravu na koncert, při které se řidič ztratil ve vídeňských jednosměrkách, a my přijeli k hale až v půl deváté( naštěstí jsme koncert stihli, a byl to na dlouhou dobu můj největší životní zážitek) Není nikdo jiný na světě, kvůli komu bych byla ochotná stát před pražskou Kolbenkou v červnovém horku deset hodin. Není nikdo jiný, kvůli komu bych překonala strach z létání a SAMA odletěla na koncert do Dublinu. A ani bych kvůli nikomu jinému nestála pět hodin v mlze a zimě před stadionem Mediolanumforum na předměstí Milána, abych pak KONEČNĚ stála v první řadě pod podiem.
Milý Paule, tohle bylo moje vyznání lásky! Jsem vděčná, že žiji ve stejné době jako ty . Tvá hudba se tak mohla stát součástí mého života. Jsem vděčná za to, že jsi tenkrát v červenci 1957 šel na wooltonskou slavnost, a potkal Johna. A že se k vám přidali George a Ringo.A že jste spolu ovlivnili historii hudby a přinesli tolik radosti nám všem.!!
Happy Birthday, dear Paul ♥!!!!
Karma
z klubového fanzinu Beatlemánie
© 2010 Všechna práva vyhrazena.